Hrdé Ležáky

Poslední z Ležáků vydává první komiks o ležácké tragédii

V roce 2022 si připomene osmdesát let od heydrichiády, vyhlazení Lidic, Ležáků a dalšího nacistického běsnění. Nakladatelství RONADO Jarmily Doležalové st., poslední žijící z Ležáků, která se v sobotu 13. listopadu 2021 dožila 82 let, vydává první obrázkový příběh o tragédii 24. června 1942 v jejím rodišti. Příběh zavátý časem a vyprávěný kresbami Štěpána Doležala černou a bílou pastelkou na šedém papíře se jmenuje Hrdé Ležáky.

Současný příběh líčí setkání jedenáctileté Anežky se sestřenicí Marušky Hrdé na pietním území. Sestřenice ji vypráví o prvorepublikovém údolí, jejích zážitcích při pobytech v Ležákách o prázdninách, popisuje odvlečení Marušky a dalších ležáckých dětí nacisty. Jsou zde zobrazeny také poslední chvíle jejich rodičů na pardubickém popravišti. Děti byly jen několik hodin předtím odtrženy od rodičů a v noci 25. června 1942 se ocitly v tajném útulku gestapa v Praze. Na poněmčení byly v této budově vybrány jen dvě z nich, sestry Šťulíkovy. Autoři publikace: Štěpán Doležal, Jarmila Doležalová ml., Jarmila Doležalová st.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Admin2. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.